piątek, 4 lipca 2014

Zwolnienie z lekcji z wkładką

W rok po wypadku, który miał miejsce niedaleko domu (nadmieniałam o tym kiedyś na blogu - odurzony narkotykami kierowca zabił rowerzystę) pojawiła się kobieta z kwiatami. Usiadła na ziemi, przymocowała kartkę w foliowej koszulce do drzewa znaczącego miejsce zdarzenia.

Rozpoznałam tę panią z opublikowanych zdjęć, uśmiechającą się na nich przy boku mężczyzny, któremu przyszło później zginąć pod kołami samochodu. Nie miałam śmiałości zajrzeć głębiej poza jej rozsypane włosy, bo chociaż drzewo publiczne, smutek wdowy nie dla mnie do wglądu. Odwróciwszy wzrok pojechałam przed siebie. W końcu i drzewo i ona mieli sobie wiele do pomilczenia.

Kiedy się przemogłam i stanęłam nad przyczepioną do kory notką, niepewna, czy w ogóle wypada podejść tak blisko, przyszło mi się zdziwić. Nie był to list do męża, jak poprzednim razem, a podziękowania za okazaną rodzinie zmarłego „miłość, zwykłe akty współczucia i modlitwę”. Najbardziej zaś zaskoczyło mnie to, że słowa adresowane były zarówno do przyjaciół jak i nas - przypadkowych, okolicznych mieszkańców.

Nie zabrałam się za niewesołe wspominki, bo odczułam nagłą potrzebę oglądania się wstecz. Wzorem tej kobiety chcę po prostu do Was wyjść, do Was - dobre dusze, niektóre mi całkiem nieznane - tak jak Wy wyszliście mi na przeciw w moich trudnościach i podziękować za czytanie. 

„Jak bum cyk-cyk” miałam w planie zacząć nadrabiać stracone lekcje z wiosny, lecz życie pisze swym zwyczajem własny scenariusz i znów przyszło mi zmierzyć się ze sprawami uniemożliwiającymi i zajęcia z Kozą i regularne wpisy.

Wrócę, jak się ogarnę. Jeszcze raz dziękuję!


22 komentarze:

 1. Niesamowite to wychodzenie... to wychodzenie ku ludziom, którzy są, którzy są tacy, jakimi ich potrzebujemy, jakimi ich sobie wyobrażamy, jakimi my byśmy chcieli, zeby byli..
  Dziękuję Ci Sylabo, za każde wyjście do ludzi...
  Potrawkę połknę jeszcze raz... w jakąś bezsenną noc, żeby miło było...
  I polecam wszystkim!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niesamowita była ta kobieta. Do dziś o niej myślę.
   Ale Eluś, ty to raczej mi obiecaj, że teraz nic czytać nie będziesz poza sprawami zawodowymi. Tobie potrzeba snu... Wyśpij się, wypocznij. Oszczędzaj siły. Pozdrawiam i ściskam Twoje "dwa w jednym". :-)

   Usuń
  2. E tam... albo będę czytać wszystko (i zawodowe i niezawodowe) albo nic ;-) To się zobaczy!!
   A ta kobieta, o której piszesz, pozostanie dla mnie wzorem... mam nadzieję na całe życie.

   Usuń
  3. Hm... Jak to nigdy nie wiemy kiedy kogo zainspirujemy (albo i odwrotnie - kiedy jak komu nadepniemy na odcisk ;-) Trzymaj się :-)

   Usuń
 2. Udanych wakacji kochana Sylabo i duzo odpoczynku :-) Pozdrawiam cieplo :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Agato! Witaj, Kochana! Zawsze miło sobie o Tobie przypomnieć... Tobie też - dobrego lata. Wszystkiego dobrego zresztą :-)

   Usuń
 3. Dobrze, że się zatrzymałaś i spojrzałaś na ten karteluszek. Wszyscy powinniśmy brać przykład z tej Kobiety (przez duże K).
  Życzę Ci by w wakacje nie zabrakło jednak uśmiechu i pogody ducha.
  Ściskam słonecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie. Nigdy nie wiadomo, kto o nas myśli...
   Wam też życzę odpoczynku i trzymam kciuki za to, żeby z Polski płynęły same dobre wiadomości :-)

   Usuń
 4. ja jeszcze "potrawki" nie czytałam...muszę się tylko odnaleźć jak czytać e-booka, skoro nie mam czytnika :-(
  chyba jestem staroświecka ;-) lubię wersje papierowe;-)
  pozdrawiam Cię Sylabo bardzo serdecznie i tak jak wcześniej wspomagam dobrymi myślami :-)
  ivonesca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę można czytać z ekranu komputera, niekoniecznie z czytnika. Ale staroświeckość zawsze uszanuję :-) Ściskam Cię mocno! :-)

   Usuń
  2. ok, będę próbować z komputera :)
   pozdrawiam
   ivonesca

   Usuń
  3. Jakby jakieś trudności chciały-miały nastąpić - pisz! :-)

   Usuń
 5. Dobrych dni i dobrych nocy, po których znów nastąpią dobre dni.
  Uściski wirtualne ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bubo, odliczam dni, odliczam noce, odliczam godziny. Mylą się dni tygodnia i daty. Dziw, że życie biegło kiedyś innym rytmem. Ale to stan przejściowy (w lepszy świat?). Oby. I dla chorego i dla nas, którzy uczymy się przy okazji pokory. Pozdrawiam życzeniami udanych wakacji! Aż wierzyć się nie chce, że to już lipiec. Za miesiąc będę musiała znów zacząć myśleć o szkole. Nie do wiary... Trzymaj się! :-)

   Usuń
 6. Pięknie napisane i pięknie odczuwane, Sylabo...zwolnienie z lekcji przyjmuję :-) a wkładkę przeczytam (czy przesłucham :-)!). Pozdrowienia jeszcze z Polski...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniukowy "Pisaku", trzymaj się na swoim rozdrożu! :-) I szczęśliwych lotów za chwilę. I za chwilę szczęśliwego Welcome to The United States of America :-) Żeby culture shock był niczym culture pinch, nic więcej... Buziaki i uściski!

   Usuń
  2. Dziękuję ci, kochana...

   Usuń
 7. Cenię Twój blog
  i dlatego zapraszam-nominuję Cię do blogowej zabawy-wyróżnienia "Liebster Avard" :-)
  szczegóły tutaj:
  http://bajdocja.blogspot.com/2014/07/blogowa-zabawa-liebster-avard-po-raz.html

  Pozdrawiam :-)
  Buba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bubo, dzięki wielkie :-) Kiedyś się podobnie bawiłam "u siebie": http://kozaikozak.blogspot.com/2012/11/zabawa-blogerzystow.html

   Ale czy dziś mogę odpowiedzieć i u siebie i u Ciebie krótkim postem zamiast pociągnąć grę dalej? I odpowiedzieć tylko na wybrane pytania?

   Gdybym była rośliną to może wysokopienną i niejadalną poza owocami ;-)
   Zwierzęciem - może lwem? Nic nie robi, tylko rządzi, leżakuje, samice mu żercie pod nos przynoszą.

   (Chyba właśnie się wydało, że jestem aktualnie w sytuacji, gdzie muszę być komus podporządkowana, zabiegana i że zupełnie nie chce mi się ostatnio kuchcić.)

   Trzymaj się i działaj! Pozdr. Sylaba

   Usuń
  2. Ależ oczywiście, że tak możesz :-)
   Czuj się wyróżniona, ale nie zobowiązana :-)
   Dzięki za te odpowiedzi - ciekawe ;-)

   Trzymaj się też :-)

   Usuń
  3. I takoż się czuję :-) I dziękuję :-)

   Usuń